Blog > Komentarze do wpisu
Tokarczuk Olga "Prowadź swój pług przez kości umarłych"

 

I znów przerwa w czytaniu Grossmana! Jeszcze trochę a uznam „Życie i los” za książkę nie przerwaną, ale opuszczoną na zawsze. Ale cóż ja miałam zrobić, biedny i podatny na sugestie Czytelnik, skoro Iwonka (nasza najwierniejsza i najlepsza Czytelniczka) wpadła do Biblioteki pełna entuzjazmu i rzekła: „ Dziewczyny - nowa Tokarczukowa jest świetna – wiedziałam to już po pierwszym zdaniu, które brzmi:

Jestem już w takim wieku i na dodatek w takim stanie, że przed snem zawsze powinnam porządnie umyć nogi, na wypadek gdyby mnie w Nocy miało zabrać pogotowie.

 - koniecznie musicie to przeczytać!”  Zaraz zrobiła się, więc „lista kolejkowa” na tą nową „Tokarczukową” i ja miałam to szczęście być na szczycie ów listy.

    „Prowadź swój pług przez kości umarłych” jest książką, która fascynuje. Już sam tytuł jest rewelacyjny. Stawiam go obok moich dwóch ulubionych tytułów, t.j. Jeśli zimowa nocą podróżny oraz Zarys dziejów traktora po ukraińsku. Jeśli wierząc wyjaśnieniu głównej bohaterki, tytuł jest cytatem z Williama Blake’a, który zresztą często jest cytowany na stronnicach ksiązki Tokarczuk, dzięki Dyziowi, który amatorsko zajmuję się tłumaczeniem jego poezji. Główną bohaterką ksiązki jest Janina Duszejko – emerytowana nauczycielka, obrończyni zwierząt, astrolog. Jednym słowem postać barwna i niezwykła. Bohaterka mieszka samotnie „gdzieś” w Kotlinie Kłodzkiej, zajmując się na co dzień doglądaniem domów osób, które pomieszkuję w urokliwej okolicy tylko w okresie letnim… Jej życie jest w pełni ustabilizowana i przewidywalne,  zgodne z rytmem przyrody…, aż do momentu, gdy zdarza się coś niespodziewanego …ginie jej sąsiad, kłusownik -  „Wielka Stopa”, dławiąc się kością zabitej sarny. Potem następują kolejne,  tajemnicze morderstwa, która dla Janiny są dowodem na to, że zwierzęta mszczą się za poniesione krzywdy. Nikt oczywiście nie słucha „szalonej, starzej pani…” 

To tyle jeśli chodzi o treść. Boje się wyjawić więcej ze względu na wątek kryminalny, który jest kołem napędowym książki i sprawia, że „Prowadź swój pług przez kości umarłych” czyta się jednym tchem.

Książka Olgi Tokarczuk jest pozycją bardzo dobrą, która skrzy się humorem. Polecam wszystkim fanom i nie-fanom autorki, gdyż „Prowadź swój pług…” to dzieło, które całkiem różni się od tego co do tej pory napisała O. Tokarczuk.

Polecam, polecam, polecam!

Na zakończenie dwa cytaty:

„Najpierw Wielka Stopa, potem Komendant, teraz Wnętrzak…- westchnął Piękny Mężczyzna. – Człowiek boi się wychodzić z domu. Ja po zmroku każe wszystko poza domem załatwiać kobicie.”

„Stary sposób na senne koszmary jest taki, że trzeba je opowiedzieć na głos nad otworem ubikacji, a potem spuścić wodę.”

 1. P.S. Dziękuję Iwonie, że poleciła (i pożyczyła) mi książkę Tokarczuk.
 2. P.S. Wszystkie cytaty pochodzą z „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2009.
piątek, 12 lutego 2010, the_book

Polecane wpisy

 • Refleksja po przeprowadzce...

  O z jakim wielkim żalem opuszczam Blox.pl mając ponad 1000 odwiedzin w tygodniu.... Ale uszu do góry - podpowiada rozumek...niedługo i na Bloggerze tak będzie :

 • Przenosiny. Przeprowadzka. Przenosiny!

  Nastał czas przeprowadzki. Zapraszam więc wszystkich bardzo, ale to bardzo serdecznie na swój nowy blog, która jest kontynujacją tego co robiłam na Blox.pl. God

 • Pod wpływem emocji...Bator i Paziński

  Joanna Bator "Chmurdalia" Będąc ostatnio w bibliotece (takie już zboczenie zawodowe, mimo stosu, a nie stosiku 50 książek do przeczytania w domu) wypożyczyłam s

Komentarze
2010/03/04 22:21:14
Ostatni cytat potraktuję jako przestrogę i radę na przyszłość :)
PS. A u mnie Tokarczuk w kolejce, najpierw do zdobycia, później do przeczytania. Pozdrawiam!
-
2010/03/10 16:37:50
Ksiązka aż skrzy się od cytatów. Polecam, polecam :)
P.S. Ostatni cytat przysłuzył mi się juz nie raz :)
-
m.tucha
2010/03/15 20:30:02
Mam nadzieję,że w końcu i ja przeczytam tę książkę.
Cytaty - rewelacyjne, skoro w książce ich aż pełno to zdecydowanie coś dla mnie!
Pozdrawiam serdecznie!
-
2010/03/18 13:11:29
kupiłam te książkę ostatnim rzutem na taśme, przed obiecankami, że w tym roku żadnych nowości, cieszę się na jej lekturę, tym bardziej, ze ją polecasz
Spis moli