Blog > Komentarze do wpisu
Jacek Dukaj „Xavras Wyżryn”

 

Rozpoczynając lekturę tekstów Dukaja nie wiedziałam, że zostanę tak pozytywnie zaskoczona. Czasami jednak cieszę się, że studia zmuszają mnie do lektur, po które samej trudno byłoby mi sięgnąć.

Książka „Xavras Wyżryn” zawiera dwa opowiadania – to zawarte w tytule książki oraz drugie „Zanim noc”.

„Xavras Wyżryn” to pseudonim samozwańczego pułkownika, który będąc przywódcą partyzantki - Armii Wyzwolenia Polski (AWP) rusza na Moskwę z bombą atomową po to, aby wyzwolić nasz kraj spod okupacji radzieckiej. Opowiadanie Dukaja to alternatywna wersja historii. Bowiem Polacy w roku 1920 przegrywają wojnę z bolszewikami. Europa podzielona jest na dwie strefy wpływów – niemiecką i rosyjską. Jest rok 1994 – Polski nie ma na mapie świata, rzeczywistość jest przerażająco chaotyczna. Xavras stara się za pomocą bardzo brutalnych metod odmienić ten stan rzeczy. Nie zważając na koszta. Jacek Dukaj pisząc opowiadanie inspirował się wydarzeniami w Czeczenii (lata 90).

„Zanim noc” to opowiadanie, które o wiele bardziej przypadło mi do gustu, niż tytułowy tekst. Posiada mianowicie coś z klimatu kryminałów Marka Krajewskiego, które bardzo lubię. Sama opowieść to historia Jana Herman Trudnego – Polaka, który podczas II Wojny Światowej kolaboruję z Niemcami. Za ów „zdradę” przychodzi mu zapłacić wysoką cenę – znajdzie się w czwartym, demonicznym wymiarze. Tam poznaje, co naprawdę oznaczają słowa „dobra i zło”.

Proza Jacka Dukaja jest niezwykle ciekawym zjawiskiem. Dobrze skonstruowana fabuła ( w obu przypadkach) jest dużym atutem tekstu. Zresztą lubię takie książki z historią w tle. Jednakże zabrakło mi w książce „Zanim noc”  - mocnego, „męskiego zakończenia”, natomiast w książce „Xavras Wyżryn”, kilka spraw z pogranicza polityki było po prostu przegadanych. Ale tak chylę czoło przed pisarzem, który napisał taaaakie teksty w wieku 23!

Moja ocena: 4.5/6

wtorek, 13 kwietnia 2010, the_book

Polecane wpisy

  • Refleksja po przeprowadzce...

    O z jakim wielkim żalem opuszczam Blox.pl mając ponad 1000 odwiedzin w tygodniu.... Ale uszu do góry - podpowiada rozumek...niedługo i na Bloggerze tak będzie :

  • Przenosiny. Przeprowadzka. Przenosiny!

    Nastał czas przeprowadzki. Zapraszam więc wszystkich bardzo, ale to bardzo serdecznie na swój nowy blog, która jest kontynujacją tego co robiłam na Blox.pl. God

  • Pod wpływem emocji...Bator i Paziński

    Joanna Bator "Chmurdalia" Będąc ostatnio w bibliotece (takie już zboczenie zawodowe, mimo stosu, a nie stosiku 50 książek do przeczytania w domu) wypożyczyłam s

Spis moli