Blog > Komentarze do wpisu
"Śledztwo" Stanisław Lem

 

 

"Śledztwo" to książka wyborna. Cudeńko istne.

Głównym bohaterem książki jest porucznik Gregory, pracujący dla Scotland Yardu, który ma do rozwiązanie nietypową sprawę – wyjaśnić zagadkę poruszających i uciekających z kostnicy zwłok. Tak, tak nie ma tu klasycznej kryminalnej linii – jest ciało i musi być morderca. Są ciała, które się poruszają i musi być ktoś kto „wprowadza je w ruch”. Porucznik Gregory snuję się więc ulicami mrocznego i mglistego Londynu (rzecz dzieje się w XX wieku, w latach 50) i próbuję uwieńczyć sukcesem prowadzone, jakże nietypowe śledztwo. Dopomaga mu w tym doktor Sciss, który za pomocą teorii czysto naukowej – statystyki, próbuję wyjaśnić zagadkę znikających ciał…, ale to może na tyle jeśli chodzi o treść książki, bo jak to w przypadku kryminału bywa zdradzenie zbyt wielu szczegółów może popsuć lekturę.

Książka Lema to rewelacyjna powieść, która za sztafażem kryminału przedstawia nie tylko doskonałe poczucie humoru autora „Śledztwa” (a że takowe istniało dowodzi książka „Awantura na tle powszechnego ciążenia” Tomasza Lema), który kpi z konwencji i intuicji porucznika. Ksiązka Lema to również nietypowy wykład teorii naukowych i filozoficznych, a to wszystko w obudowie jakże przyjaźnie dla przeciętnego odbiorcy.

Polecam, po stokroć polecam.

Moja ocena: 6/6

 

wtorek, 06 kwietnia 2010, the_book

Polecane wpisy

  • Refleksja po przeprowadzce...

    O z jakim wielkim żalem opuszczam Blox.pl mając ponad 1000 odwiedzin w tygodniu.... Ale uszu do góry - podpowiada rozumek...niedługo i na Bloggerze tak będzie :

  • Przenosiny. Przeprowadzka. Przenosiny!

    Nastał czas przeprowadzki. Zapraszam więc wszystkich bardzo, ale to bardzo serdecznie na swój nowy blog, która jest kontynujacją tego co robiłam na Blox.pl. God

  • Pod wpływem emocji...Bator i Paziński

    Joanna Bator "Chmurdalia" Będąc ostatnio w bibliotece (takie już zboczenie zawodowe, mimo stosu, a nie stosiku 50 książek do przeczytania w domu) wypożyczyłam s

Spis moli