Blog > Komentarze do wpisu
Hugo-Bader Jacek "Biała gorączka"

 

Jacek Hugo-Bader zrobił dobrą, reporterską robotę. Bez dwóch zdań. „Biała gorączka”  to opis podróży reportera, starym zdezelowanym łazikiem z Moskwy do Władywostoku. Tekst Badera daleki jest od górnolotnych uogólnień, bliski jest za to życia i zwykłego człowieka. A może słuszniej było by napisać niezwykłego człowieka? Bo Rosjanie to naród niezwykły. Z jednej strony bardzo uczuciowi (przysłowiowa  słowiańska dusza) z drugiej strony twardzi jak skała. Ma się wrażenie, że nic nie jest w stanie ich złamać, zniszczyć. Po wielkich tragediach, kimkolwiek są i skąd pochodzą zawsze twierdzą, że tak po prostu musi być. Uderzająca i niezrozumiana zgoda na otaczającą rzeczywistość, która jest darem, ale również przekleństwem. Bowiem właśnie ta rosyjska bierność nie pozwala wprowadzić żadnych zmian. Rosjanie tkwią w ubóstwie, zależnościach, korupcji…. Uderzająca jest właśnie bieda, która ma się wrażenie sygnuję każdego kogo autor na swojej drodze spotkał. A tytułowa „Biała gorączka” to nic innego jak zaburzenia psychiczne wywołane nadmiernym spożywaniem alkoholu. Gdy się raz pojawi, człowiek nie ma szans na przeżycie. Rosja według Badera jawi się jako kraj pogrążony w tragicznym smutku, gdzie alkohol, narkotyki wydają się być jedynym lekarstwem na grozę codzienności. Bardzo dobra, mądra  książka. Darzę autora wielkim szacunkiem, gdyż udał się w podróż tam gdzie nie wielu miało odwagę się wybrać. Przeniknął głęboko w świat, który nie zachęca do eksploracji.

Moja ocena 6/6

1. P.S. I może to co napiszę będzie troszkę nie fajne w stosunku do nas kobiet, ale ja naprawdę wolę pisarstwo mężczyzn. Uff – pozbyłam się tego ciężaru z serca :)

2. P.S. Do obrony dwa dni.

poniedziałek, 14 czerwca 2010, the_book

Polecane wpisy

  • Refleksja po przeprowadzce...

    O z jakim wielkim żalem opuszczam Blox.pl mając ponad 1000 odwiedzin w tygodniu.... Ale uszu do góry - podpowiada rozumek...niedługo i na Bloggerze tak będzie :

  • Przenosiny. Przeprowadzka. Przenosiny!

    Nastał czas przeprowadzki. Zapraszam więc wszystkich bardzo, ale to bardzo serdecznie na swój nowy blog, która jest kontynujacją tego co robiłam na Blox.pl. God

  • Pod wpływem emocji...Bator i Paziński

    Joanna Bator "Chmurdalia" Będąc ostatnio w bibliotece (takie już zboczenie zawodowe, mimo stosu, a nie stosiku 50 książek do przeczytania w domu) wypożyczyłam s

Komentarze
renbor1
2010/06/15 14:18:10
Czyli jutro ta obrona?
O, jak dobrze, że pojutrze będziesz mieć dużo lżejsze serce i umysł. Nie ma to jak spadające kamienie, odpancerzanie...
Kciuki trzymam. Można się odwzajemnić w czwartkowe popołudnie, bo mi się wrednie zapowiada.

Hugo-Bader! Znam z reportaży w GW i bardzo bym chciała "Białą gorączkę" przeczytać. Wiem u kogo spośród znajomych stoi ona na półce.
Mam z panem J.H-B dobre skojarzenia filmowe. Wystąpił u Marcela Łozińskiego w eksperymencie dokumentalnym "Jak to się robi?". Rzecz jest obserwacją procesu, jaki przechodzą zwabieni przez Tymochowicza (zgodził się na filmowanie) ludzie z ulicy, którym się marzy polityka. I J.H-B jest tam sobą, dziennikarzem, który zadaje pytania, sprawdza, czy rzeczywiście polityczna modelina nie czuje obrzydzenia i fałszu wobec socjotechniki grubymi nićmi szytej. Bardzo mam dużo sympatii do J.H-B.

Pozdrawiam
ren
-
2010/06/16 14:15:24
Dzięki Ren. Już po obronie :) Wszystko w jak najlepszym porządku, więc kciuki się przydały. Ja oczywiście będę trzymać je jutro po południ za Ciebie. Ufff..teraz naprawdę należy rzucic pancerz - po 6 latach studiów, dwóch kiewrunkach...ochchooo. Jednym słowem co za ulga! Ile wolności .KURKA :)
A Hugo - Badera też kojarzyłam z GW. Naprawdę dobrze się go czyta.. Koniecznie muszę zdobyć"W rajskiej dolinie wśród zielska" :) pozdrawiam i jeszcze raz: powodzenia jutro!
-
renbor1
2010/06/16 22:16:32
Gratuluję!!
Nowe życie przed Tobą! Jak strzepniesz zmęczenie, to sobie zatańczysz lub podskoczysz z radości!
Powodzenia
ren
-
anhelli-anhelli
2010/06/17 21:58:15
Nie panikuj, będzie dobrze :) Wierzę w ciebie :P
A ja tam wolę kobiece w 80% a w 20% męskie... Z tymże w tych 20%: 10% dojrzałe a drugie 10% w stylu Piotrusia Pana :D

Pozdrawiam serdecznie :)
-
the_book
2010/06/18 09:35:16
Ren - jeszcze raz wielkie dziękuję za wsparcie!
Anhelli - dużej paniki to nie było, ale już po strachu :) pozdrawiam serdecznie - nadal obstająca przy męskiej literaturze Monia :)
-
ralph.ellison
2010/06/20 01:14:35
ja również wolę, jak piszą faceci.
ciekawe dlaczego tak jest?
-
anhelli-anhelli
2010/06/20 17:43:08
Moje najszczersze, najgorętsze gratulacje :) To zawsze wielka radość, kiedy zda się jakiś egzamin, gdy zakończy się pewien etap w życiu, który kosztował nas sporo wysiłku i wiele wyrzeczeń, ale jeśli chodzi o obronę na studiach, jest to wielka satysfakcja, potwierdzenie dla wyboru, który dokonaliśmy i przede wszystkim - dowartościowanie samych siebie. W końcu nie każdy może się tym pochwalić :P

Pozdrawiam bardzo serdecznie i jeszcze raz przyjmij ode mnie gratulacje :) Teraz świętuj! :)
-
the_book
2010/06/27 11:05:41
Ralph.ellison - Myślę, że dlatego wolę pisarstwo mężczyzn, że piszą bardziej lapidarnie. Krótszymi zdaniami, przez to tekst jest bardziej dynamiczny- konkretny! pozdrawiam
-
the_book
2010/06/27 11:06:12
Dziękuję Anhelli! :) pozdrawiam
Spis moli